5 Δεκ 2010

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ - ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ: 70 - 57

Με νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Παναιγειρατικός, στα πλαίσια του φθινοπωρινού πρωταθλήματος της Α3, επικρατώντας των Μονομάχων με σκορ 70-57. Η ομάδα μας ξεκίνησε αρκετά καλά τον αγώνα προηγούμενη με 9-3 στο 6'. Στη συνέχεια όμως τα λάθη, κυρίως στην άμυνα, έφεραν τους αντιπάλους σε απόσταση αναπνοής με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο +2 (16-14). Στην δεύτερη περίοδο οι μελανόλευκοι παρουσιάστηκαν σαφέστατα πιο συγκεντρωμένοι και με όπλα τους την πιεστική άμυνα, την καλή κυκλοφορία της μπάλας και τους αλλεπάλληλους αιφνιδιασμούς, εκτόξευσαν εύκολα τη διαφορά στο +16 (40-24). Στο τρίτο μέρος της αναμέτρησης, ο Παναιγειρατικός κατέβασε ''στροφές'' διατηρώντας, όμως, σταθερά την πρωτοπορία στο σκορ με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφιο αριθμό πόντων (52-38 στο 30'). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο πρωταγωνίστησαν οι χαλαρές άμυνες και από τις δύο ομάδες με λογικό επακόλουθο το τελικό σκορ να διαμορφωθεί στο 70-57. Δυναμική επανεμφάνιση έκανε ο, ανέτοιμος, Τάσος Χατζημωράκης με 31 πόντους σε 30 λεπτά συμμετοχής ενώ εξαιρετικός ήταν κι ο Τάκης Σουργιάς με 5 τρίποντα, σε ένα παιχνίδι όπου όλοι οι παίκτες μας πρωταγωνίστησαν. Η αυλαία του πρωταθλήματος βρίσκει την ομάδα μας να μοιράζεται τη δεύτερη θέση του ομίλου με την Πόρτο, με τους πορτοκαλί όμως, να παίρνουν το εισιτήριο για την Α2 καθώς στον αγώνα της πρεμιέρας ο Παναιγειρατικός είχε γνωρίσει την ήττα με έναν πόντο.

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: Χατζημωράκης 31 (2), Σουργιάς 17 (5), Χ. Μαργαρίτης 7 (1), Γ. Μαργαρίτης 10 (2), Καπουτσίδης 2, Αλεξανδρόπουλος 3, Προμπονάς.