21 Απρ 2009

Πλούμης: "Πάμε γερά κι αιγειρατικά"

Σαν πραγματικός Αιγειράτης μίλησε πριν από λίγη ώρα στο επίσημο ιστολόγιο του Παναιγειρατικού το ιστορικό στέλεχος της ομάδας Χάρης Πλούμης. Ο 26χρονος αμυντικός μέσος μίλησε για τον τρόπο που οφείλει να αντιμετωπίσει η ομάδα του την Bullet στο μεγάλο ντέρμπυ του Σαββάτου. Διαβάστε αναλυτικά τα λόγια του "ταύρου":

"Θα πω τα αυτονόητα. Η αγάπη μας προς τον Παναιγειρατικό, η τρέλα μας, είναι δεδομένα. Δεν θα σβήσουν ούτε με αποτυχίες, ούτε με επιτυχίες. Το λέω αυτό γιατί με το μάτς αυτό κλείνουμε την κανονική περίοδο της πρώτης μας παρουσίας στα αθηναϊκά πρωταθλήματα. Ο απολογισμός δεν είναι ώρα ακόμα να γίνει. Αυτήν τη στιγμή οφείλουμε προς τους εαυτούς μας και κυρίως προς αυτό που όλοι λέμε ΑΟΠ, και μόνο εμείς καταλαβαίνουμε τι σημαίνει, να κηνυγήσουμε το καλύτερο δυνατό για φέτος. Κλειδί σε αυτήν μας την προσπάθεια είναι το μάτς του Σαββάτου. Ό,τι και να συμβεί στα play-off πάντα το να έχεις το πλεονέκτημα μίας νίκης είναι κάτι που το θες και πόσο μάλλον εμείς που το είχαμε στα χέρια μας και το σκορπίσαμε λόγω απροσεξίας στα μικρά ματς. Τίποτα όμως δεν τελείωσε και έχουμε την ευκαιρία να το επανακτήσουμε. Το αβανταζ του Χ που έχουμε στο ματς του Σαββάτου δε λέει πολλά. Δεν έχουμε κανένα αβαντάζ. Στα πρωταθληματάκια αυτά όπου τα σκορ είναι συνήθως 4-3, 5-2 κλπ, τα Χ είναι σπάνια. Δεν έχει επομένως λογική να πούμε πως πάμε για το Χ. Πάμε για νίκη. Οι αντίπαλοί μας ειναι αξιόλογοι. Θα κριθούν τα πάντα στις λεπτομέρειες. Δεν τους υποτιμούμε, αλλά θα ήταν και λάθος να κλειστούμε με τη λογική οτι έχουμε την ισοπαλία και να φοβηθούμε. Πάμε λοιπόν γερά, ΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΑ, μάγκικα, καθαρά, ήρεμα και συγκεντρωμένα να δώσουμε το 200% και κυρίως να το χαρούμε όπως παλιά".