24 Οκτ 2010

ΓΑΛΑΤΕΣ B.C. - ΠANΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: 39-44

Παλικαρίσια νίκη απέναντι στους Γαλάτες πήρε σήμερα ο, λαβωμένος, Παναιγειρατικός με σκορ 44-39, μπαίνοντας παράλληλα δυναμικά στο ''παιχνίδι'' της κορυφής. Με δεδομένη την απουσία του Κεραμειδά, η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ νευρικά με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω τόσο στο σκορ (7-12) όσο και στην μάχη των ριμπάουντ. Σταδιακά, όμως, ισορρόπησε την αναμέτρηση και κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο -2 (12-14). Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε χωρίς τον Σουργιά (ο οποίος είχε ανειλημμένες επαγγελματικές υποχρεώσεις) όμως με τους Χατζημωράκη, Καπουτσίδη και Τρωγάδα σε μεγάλη φόρμα, επέβαλε το ρυθμό της στο παιχνίδι κλείνοντας το ημίχρονο στο +5 (28-23). Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακόμη πιο δυναμικά για τους μελανόλευκους οι οποίοι, με όπλα τους την δυναμική άμυνα και τον Χατζημωράκη, έφτασαν τη διαφορά στο +9 (32-23 στο 23'). Βαθμιαία, όμως, οι μπλε ισορρόπησαν το παιχνίδι και εκμεταλλευόμενοι τον τραυματισμό και την αποχώρηση του Καπουτσίδη πέρασαν μπροστά στο σκορ (33-32 στο 27'). Όμως και πάλι ο Παναιγειρατικός, με πρωταγωνιστή τον Τρωγάδα και με κρίσιμο τρίποντο του Γ. Μαργαρίτη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 5 πόντους (38-33). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ''έπεσαν κορμιά'' με την ασφυκτική άμυνα και την κούραση να κυριαρχούν εκατέρωθεν. Παρ'όλα αυτά καθοριστική ήταν η επαναφορά στο παιχνίδι του ''Big Joseph'' ο οποίος, με αυταπάρνηση και σφίγγοντας τα δόντια από τον πόνο, συνέβαλε αποφασιστικά με τον Τρωγάδα στο 44-39, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: Χατζημωράκης 23 (2τρ.-6 ρ.-2κλ.), Καπουτσίδης 4 (8ρ.), Χ. Μαργαρίτης 2 (1κοψ.-2κλ.), Τρωγάδας 6 (8ρ.-2κλ.), Αλεξανδρόπουλος 6, Γ. Μαργαρίτης 3 (1), Αντύπας, Σουργιάς.