17 Οκτ 2010

ΑΙΟΛΟΣ - ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: 47-54

Κομβική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος πήρε σήμερα ο Παναιγειρατικός απέναντι στον Αίολο με σκορ 54-47. Η ομάδα μας ξεκίνησε σαρωτικά τον αγώνα όπου, με κύρια χαρακτηριστικά της την ομαδικότητα και την καλή κυκλοφορία της μπάλας, προηγήθηκε με 9-0. Παρ'όλα αυτά στη συνέχεια του δεκαλέπτου ο Αίολος, κυριαρχώντας απόλυτα στα ριμπάουντ, κατόρθωσε να ισορροπήσει το παιχνίδι με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με σκορ 13-11 υπέρ των μελανολεύκων. Η ίδια, περίπου, εικόνα συνεχίστηκε και στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου για να κλείσει όμως κι αυτό υπέρ της ομάδας μας με σκορ 24-19. Στο δεύτερο ημίχρονο η φροντ λάιν του Παναιγειρατικού ανέτρεψε πλήρως τα δεδομένα στην μάχη των ριμπάουντ και παρά την προσωρινή ισοφάριση του Αιόλου στο 22' (26-26), η ομάδα μας ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα (38-28 στο 29'). Παρ'όλα αυτά ο Αίολος, χωρίς ποτέ να μπορέσει να προηγηθεί στον αγώνα, κατάφερε και πάλι να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι με δύο συνεχόμενα τρίποντα (38-34 στο 30'). Στο τέταρτο μέρος οι μελανόλευκοι με συνδυαστική άμυνα και απανωτά κλεψίματα των Αλεξανδρόπουλου και Χ. Μαργαρίτη, έφεραν το παιχνίδι στο + 4 στο 36' (47-43). Ο Χατζημωράκης στη συνέχεια έκανε με τρίποντο το 50-43 πριν απαντήσει ο Αίολος με γκολ-φάουλ του Τόπακα (50-46 στο 38'). Η τελευταία λέξη όμως ανήκε στον Παναιγειρατικό ο οποίος, με παλικαρίσιο τρίποντο του Αλεξανδρόπουλου 1.30' πριν τη λήξη, έθεσε τέρμα στα όνειρα του Αιόλου για νίκη.

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: Χατζημωράκης 25 (2), Κεραμειδάς 8 , Τρωγάδας 2 (15ρ.), Αλεξανδρόπουλος 11 (1τρ.-4κλ.), Καπουτσίδης 6 (5ρ.), Χ. Μαργαρίτης (3ασ.-5κλ.), Γ. Μαργαρίτης 2, Προμπονάς, Αντύπας.