10 Οκτ 2010

ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ - ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: 30-58

Την πρώτη του νίκη για φέτος πήρε σήμερα ο Παναιγειρατικός απέναντι στην ομάδα του Λούνα Παρκ με σκορ 58-30. Η ομάδα μας με όπλα της την άμυνα, την ομαδικότητα και την πειθαρχία, δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης από τους αντιπάλους με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει με σκορ 11-2. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι μελανόλευκοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους και με χαρακτηριστική προσήλωση στην άμυνα διεύρυναν ακόμη περισσότερο τη διαφορά, η οποία εκτοξεύθηκε στο +20 (29-9). Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες μας συνέχισαν την καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση ενώ τα επιθετικά ριμπάουντ και τα κλεψίματα απέφεραν εύκολους πόντους (41-17 στο 30'). Τέλος, αν στα τρία πρώτα δεκάλεπτα η ομάδα μας στηρίχθηκε στην εμπειρία, το τέταρτο μέρος του αγώνα ανήκε εξ' ολοκλήρου στους ''μικρούς'' του Παναιγειρατικού. Από το σημείο αυτό κι έπειτα, με τη διαφορά να φτάνει στο μέγιστο σημείο της (49-17 στο 33'), άρχισε το σόου των Προμπονά και Αλεξανδρόπουλου, οι οποίοι σκόραραν τους 14 από τους συνολικά 17 πόντους των Αχαιών. Κερασάκι στην τούρτα το καλάθι του βετεράνου Χάρη Αντύπα το οποίο και πανηγύρισαν έξαλλα τόσο οι συμπαίκτες του όσο και οι φίλαθλοι.

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: Χατζημωράκης 31 (1), Κεραμειδάς 7 (1τρ.- 7ρ.- 2κλ.), Προμπονάς 10 (4ρ.), Σουργιάς 2, Καπουτσίδης 2 (6ρ.), Αλεξανδρόπουλος 4, Χ. Μαργαρίτης (2κοψ.- 5κλ.), Αντύπας 2, Γ. Μαργαρίτης.