8 Μαΐ 2011

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ - ΚΟΥΛΟΧΕΡΗΔΕΣ 64-54

Τη νίκη με συγκλονιστική ανατροπή πήρε σήμερα η ομάδα μας στο κλειστό του Αγίου Κοσμά απέναντι στους Κουλοχέρηδες με σκορ 64-54. Η ομάδα μας ξεκίνησε καλά τον αγώνα παίρνοντας τα ηνία στο σκορ από το πρώτο λεπτό. Γρήγορα, όμως, οι αντίπαλοι ανέβασαν την απόδοσή τους και η περίοδος τούς βρήκε να προηγούνται με 19-10. Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο δύσκολη για τους μελανολεύκους καθώς, στο δεύτερο δεκάλεπτο, η μεγάλη αστοχία των παικτών μας από τη γραμμή του τριπόντου σε συνδυασμό με την ανοχή των διαιτητών του αγώνα στο προκλητικά αντιαθλητικό παιχίδι των κιτρίνων, έφεραν την ομάδα μας στο -14 (15-29 στο 15'). Παρ'όλα αυτά οι μελανόλευκοι δεν τα παράτησαν, συνέχισαν να παλεύουν κι έκλεισαν το ημίχρονο στο -9 (26-35). Στο τρίτο μέρος οι παίκτες μας μπήκαν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα για την νίκη και με εξαιρετική περιφερειακή άμυνα αλλά και βελτίωση στον τομέα των ριμπάουντ έφεραν τη διαφορά στο -4 (43-47 στο 30'): οι βάσεις για την επική ανατροπή είχαν, πλέον, μπει για τα καλά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ξεκίνησε, ουσιαστικά, από την αρχή με τους παίκτες μας να κυνηγούν κάθε φάση και κάθε ριμπάουντ, να κάνουν απανωτά κλεψίματα και συνεχείς αιφνιδιασμούς, αποδεικνύοντας περίτρανα για άλλη μία φορά στους κίτρινους ότι το μπάσκετ παίζεται από αθλητές και όχι από ξυλοκόπους. Άλλωστε το τελικό 64-54 δεν αφήνει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης... Αυτοκρατορική εμφάνιση του Τάσου Χατζημωράκη ο οποίος με 47 πόντους έκανε νέο ατομικό ρεκόρ στα Τσαγκαμίλεια. Ακολούθησαν σε απόδοση οι στυλοβάτες της ρακέτας και μαχητές των ριμπάουντ Τρωγάδας και Καπουτσίδης ενώ πολύ καλός αμυντικά και οργανωτικά ήταν και ο αρχηγός μας Χριστόφορος Μαργαρίτης.

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: Χατζημωράκης 47 (3τρ.- 5ρ.-1κοψ.-2κλ.), Χ. Μαργαρίτης (5κλ.), Καπουτσίδης 5 (1τρ.-7ρ.-1κοψ.), Τρωγάδας 5 (10ρ.), Ξυλιάς (1κοψ). Θεοχάρης 3, Γ. Μαργαρίτης 4, Προμπονάς, Αντύπας.