1 Νοε 2009

Ήττα παρά την προσπάθεια...

Την ήττα με σκορ 35-48 γνώρισε ο Παναιγειρατικός στο ντέρμπι της πέμπτης αγωνιστικής του Α΄ ομίλου, με αντίπαλο την Νεάπολη. Οι παίκτες μας αγωνίστηκαν πολύ καλά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κοντράροντας στα ίσια τους πολύπειρους Πειραιώτες. Παρ’όλα αυτά στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα μας δεν μπόρεσε να ανατρέψει το -10 στο οποίο βρέθηκε, με αποτέλεσμα ηττηθεί με 13 πόντους διαφορά. Κορυφαίος, για άλλη μια φορά, ο Χατζημωράκης με 19 πόντους ενώ εντυπωσιακή ήταν κι η προσέλευση των φίλων της "Μαύρης Αρμάδας", οι οποίοι κατέκλυσαν τον Άγιο Κοσμά δημιουργώντας μία πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο, κατά τα άλλα, παγωμένο γήπεδο. Πλέον ο Παναιγειρατικός χάνει κάθε ελπίδα για κατάκτηση του πρωταθλήματος με αποτέλεσμα να επικεντρώνει την προσοχή του στην προσπάθεια κατάληψης της δεύτερης προνομιούχου θέσης που οδηγεί στα play off. Στο εξωαγωνιστικό κομμάτι, οι άνθρωποι και οι παίκτες του ΑΟΠ έχουν δικαιολογημένα παράπονα τόσο από την απόδοση όσο και από τη συμπεριφορά των διαιτητών καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα. Παράλληλα στη γραμματεία ήταν παρών άτομο άσχετο με τη διοργάνωση, το οποίο επεδείκνυε μία ιδιαίτερα αρνητική συμπεριφορά προς τον Παναιγειρατικό, μέσω διαφόρων υποδείξεών του, αγνοώντας όμως ταυτόχρονα επιδεικτικά και κατ’ επανάληψη ερωτήσεις των ίδιων των παικτών μας ως προς το σκορ και το χρόνο. Αμφότερα τα φαινόμενα αδικούν κατάφορα την, ομολογουμένως, εκπληκτική προσπάθεια που καταβάλλει η διοργνώτρια αρχή να προωθήσει τον αγνό ερασιτεχνικό αθλητισμό γενικότερα και το μπάσκετ ειδικότερα. Φυσικά τα παραπάνω δεν μειώνουν στο ελάχιστο την αξία της νίκης της Νεάπολης.

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: Χατζημωράκης 19 (2τρ.-2κοψ.), Κεραμειδάς 6, Περάκης 6 (5ρ.-1κοψ.), Σουργιάς 2, Ζήσιμος, Ορφανός, Τρωγάδας 2, Γ. Μαργαρίτης, Χ. Μαργαρίτης.