22 Νοε 2009

ΤΕΤΑΡΤΗ ΝΙΚΗ (57-40 τον Διαγόρα) με ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΟΠΗ!

"Μελανόλευκο" χρώμα είχε το εξ αναβολής ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής μεταξύ Διαγόρα και Παναιγειρατικού. Η ομάδα μας επιβλήθηκε με σκορ 57-40 αλλά χρειάστηκε να περάσει ένα ολόκληρο ημίχρονο για να βρει το ρυθμό της στο παιχνίδι. Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ άσχημα για τον Παναιγειρατικό καθώς ο εκνευρισμός, τα κατά συρροήν λάθη και η μεγάλη αστοχία των Αχαιών έδωσαν την ευκαιρία στο Διαγόρα να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό του καθ’όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Παρ’όλα αυτά, η ομάδα μας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Χριστόφορου Μαργαρίτη παίζοντας σπουδαία άμυνα ανέτρεψαν το εις βάρος τους 19-24 του ημιχρόνου και με ένα εκπληκτικό σερί 19-4 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 38-28. Από κει και πέρα ο Παναιγειρατικός συνέχισε με τη ίδια σοβαρότητα εκτοξεύοντας τη διαφορά μέχρι και στο +20 (51-31). Από τους νικητές ξεχώρισαν οι, εκπληκτικοί στην άμυνα, Στάθης Μαργαρίτης και Σουργιάς ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Κεραμειδάς, Χατζημωράκης και Χριστόφορος Μαργαρίτης. Πλέον ο Παναιγειρατικός βρίσκεται ένα βήμα πριν από την μεγαλύτερη επιτυχία της ιστορίας του καθώς με νίκη την άλλη Κυριακή, θα έχει την ευκαιρία να συμμετάσχει στα play off ανόδου από την πρώτη του κιόλας σαιζόν στα Τσαγκαμίλεια.

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: Χατζημωράκης 20 (1), Κεραμειδάς 14 (2), Χ. Μαργαρίτης 11 (1), Περάκης, Σουργιάς 10 (3), Γ. Μαργαρίτης, Προμπονάς, Στ. Μαργαρίτης 2