18 Οκτ 2009

Δια πυρός και σιδήρου

Τη δεύτερη νίκη του στα "Τσαγκαμίλεια" σημείωσε o Παναιγειρατικός κερδίζοντας τον Τσαλδάρη BC με 53-47, σε ένα ματς που η ομάδα μας απογοήτευσε με την εμφάνισή της. Το εντυπωσιακό ξεκίνημα με 12-1 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου δεν είχε ανάλογη συνέχεια, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με 25-27. Από κει και πέρα η μαχητική ομάδα του Τσαλδάρη έδειξε ότι μόνο τυχαία δεν βρίσκεται στην διοργάνωση, κοντράροντας στα ίσια τον Παναιγειρατικό και προσδίδοντας στον αγώνα τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Η διαφορά, αν και δεν ξέφυγε ποτέ πάνω από 5 πόντους (36-41), εντούτοις αποτύπωνε την καθαρή εικόνα του παιχνιδιού. Ο Παναιγειρατικός πήγαινε από λάθος σε λάθος και το μόνο που κρατούσε τη διαφορά σε διαχειρίσιμα πλαίσια ήταν η μεγάλη αστοχία των αντιπάλων. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως, η ομάδα μας έπαιξε πολύ καλή άμυνα και κατάφερε να γυρίσει από την κόλαση του -4 (43-47) δύο λεπτά πριν τη λήξη με 3 συνεχόμενους πόντους του Κεραμειδά και με ηγέτη τον Τάσο Χατζημωράκη, ο οποίος σημείωσε καθοριστικό τρίποντο 30" πριν τη λήξη με το σκορ εκείνη τη στιγμή στο 46-47. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα και σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή που καταλογίστηκε στον πάγκο των αντιπάλων, η ομάδα έφτασε στην νίκη με 53-47. Από τον Παναιγειρατικό έλαμψε για άλλη μια φορά ο Χατζημωράκης με 32 πόντους, ενώ θετική ήταν κι η παρουσία των Κεραμειδά, Χ. Μαργαρίτη και Προμπονά.

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: Χατζημωράκης 32 (2τρ.-3ρ.- 2κλ.), Κεραμειδάς 7, Γ. Μαργαρίτης 5 (1), Ζήσιμος 4, Χ. Μαργαρίτης 3, Περάκης 2 (2ρ.), Προμπονάς (3ρ.), Σουργιάς (3ρ.), Ορφανός.