3 Απρ 2011

BRONX - ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: 41 - 57

Με νίκη ξεκίνησε σήμερα τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του στην Α2 κατηγορία ο Παναιγειρατικός, ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 57-41 του έμπειρου Bronx. Οι παίκτες του Γιώργου Κεραμειδά μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο τους την ασφυκτική άμυνα και τις καλές συνεργασίες στην επίθεση δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης από τους αντιπάλους, προηγήθηκαν μέχρι και 12-6 στο 7', για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (16-12). Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα μας ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές όπου με διαρκείς αλλαγές, απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ, απανωτά κλεψίματα και αλλεπάλληλους αιφνιδιασμούς ανέβασε τη διαφορά στο +11 (31-20 στο 20'). Στο τρίτο μέρος, οι παίκτες μας παρουσίασαν σημάδια κάμψης στον αμυντικό τομέα, με αποτέλεσμα οι μπλε να πλησιάσουν στους 6, όμως και πάλι δεν κατάφεραν τίποτα παραπάνω από το να κλείσει το δεκάλεπτο στο +10 για τον Παναιγειρατικό μας (42-32). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι μελανόλευκοι μπήκαν αποφασισμένοι να ''καθαρίσουν'' το παιχνίδι όπου με διαρκή κλεψίματα κι ένα τρίποντο-μαχαιριά του αρχηγού Χριστόφορου Μαργαρίτη στο 35' διέλυσαν την ψυχολογία των μπλε, θέτοντάς τους οριστικά νοκ-αουτ. Από εκείνο το σημείο και μετά, όλοι περίμεναν απλά το τελικό σκορ το οποίο, αφού έφτασε στο 57-36 στο 39' , διαμορφώθηκε στο τελικό 57-41 με τρίποντο του Παπαγιαννόπουλου στη λήξη. Από την Αρμάδα, σε ένα παιχνίδι όπου όλοι οι παίκτες μας έπιασαν υψηλά επίπεδα απόδοσης, ξεχώρισαν ο Χατζημωράκης με 22 πόντους, ο εκπληκτικός Στάθης Μαργαρίτης με 10 ριμπάουντ και 7 κλεψίματα κι ο Αλεξανδρόπουλος με 12 πόντους.

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: Χατζημωράκης 22 (1 τρ.-5 ρ.-2κλ.-1κοψ.), Σ. Μαργαρίτης 2 (10ρ.-4κλ.), Αλεξανδρόπουλος 12 (1), Χ. Μαργαρίτης 7 (1τρ.-3κλ.), Θεοχάρης 2, Τρωγάδας 6, Καπουτσίδης 2 (4ρ.), Γ. Μαργαρίτης, Προμπονάς 4, Αντύπας.