21 Μαρ 2010

ΚΟΥΛΟΧΕΡΗΔΕΣ - ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: 55-64

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην Α2 ο Παναιγειρατικός, επικρατώντας των Κουλοχέρηδων με σκορ 64-55. Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα μάλλον άσχημα, με χαρακτηριστική αστοχία από τη γραμμή των 6.25 και έντονη νευρικότητα, απόρροια ορισμένων εξαιρετικά αυστηρών υποδείξεων των διαιτητών, στοιχεία τα οποία είχαν ως αποτέλεσμα να χρεωθεί με τρία (!) φάουλ μέσα σε ένα μόλις δεκάλεπτο ο αρχηγός Χριστόφορος Μαργαρίτης. Παρ'όλα αυτά οι αντίπαλοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με μόλις δύο πόντους (18-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναιγειρατικός ανέβασε στροφές με πρωταγωνιστές τους Χατζημωράκη και Προμπονά και παρά το τέταρτο φάουλ του Χριστόφορου Μαργαρίτη και τον καταλογισμό από μία τεχνική ποινή σε Σουργιά και Δρακάκη (απολύτως δικαιολογημένη η δεύτερη), το ημίχρονο βρήκε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ με 37-31. Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε σαφέστατα πιο ψύχραιμα για τον Παναιγειρατικό ο οποίος, εξαπολύοντας επίθεση από τη γραμμή του τριπόντου, ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (51-38). Στην τέταρτη περίοδο, το χαλάρωμα στην άμυνα εκ μέρους των μελανολεύκων επέτρεψε στους αντιπάλους να μειώσουν στους πέντε πόντους (52-47), όμως γρήγορα η τάξη αποκαταστάθηκε και το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα μας νικήτρια με σκορ 64-55.

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: Χατζημωράκης 29 (4), Ζήσιμος 2, Προμπονάς 7 (1), Χ. Μαργαρίτης 2, Σ. Μαργαρίτης 4, Δρακάκης 2, Σουργιάς 12 (3), Γ. Μαργαρίτης 6 (1)