28 Μαρ 2010

LEADERS - ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: 71-63

Την ήττα με σκορ 71-63 γνώρισε σήμερα ο Παναιγειρατικός από τους Leaders σε ένα παιχνίδι εξαιρετικό και από τις δύο ομάδες. Στην πρώτη περίοδο η ομάδα μας ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα έχοντας προβλήματα τόσο στην επίθεση, με την μία χαμένη βολή να διαδέχεται την άλλη, όσο και στην άμυνα όπου δεν μπορούσε να βρει λύσεις στα μαρκαρίσματα των Γιαχνάκη και Γεωργούτσου, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει απόλυτα φυσιολογικά στο -5 (17-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες μας μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο παρκέ και χάρη στην, συνολικά, καλή άμυνα αλλά και τις εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση από Σουργιά και Χριστόφορο Μαργαρίτη, ο Παναιγειρατικός έφερε το ματς στα ίσια με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 31-31. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακόμη καλύτερο για τους μελανόλευκους αφού με χαρακτηριστικό πλουραλισμό στην επίθεση έφτασαν να προηγούνται των αντιπάλων τους μέχρι και με 9 πόντους (47-38) ελέγχοντας το παιχνίδι σε όλα τα επίπεδα. Δυστυχώς όμως τρία λεπτά πριν λήξει το δεκάλεπτο η ατυχία χτύπησε τον Κεραμειδά, του οποίου το πόδι γύρισε ύστερα από διεκδίκηση ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει από το γήπεδο σφαδάζοντας από τον πόνο. Η απουσία τού, πολύ καλού ως τότε, φόργουορντ αποσυντόνισε την ομάδα μας με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να κλείσει στο +4 (51-47). Η τέταρτη περίοδος ήταν η χειρότερη για τον Παναιγειρατικό ο οποίος, λόγω έλλειψης ψύχραιμων και οργανωμένων επιλογών σε επίθεση αλλά και λαθών στην άμυνα, σκόραρε μόλις 12 πόντους έναντι 24 των Leaders, οι οποίοι και πήραν δίκαια την νίκη με σκορ 71-63. Αξίζει πάντως να σημειωθεί η έλλειψη έστω μίας παγοκύστης για την περίπτωση τραυματισμού παικτών, κάτι το οποίο ανακαλύψαμε μόλις σήμερα. Η εξυπηρέτηση των αναγκών για τον τραυματισμό του Κεραμειδά επετεύχθη χάρη σε παγάκια από την καντίνα των αθλητικών εγκαταστάσεων και όταν εκπρόσωποι της ομάδας μας ρώτησαν το γιατρό αν έχει παγοκύστη μας απάντησε αρνητικά προβάλλοντας ως επιχείρημα την ακριβή τιμή του(!). Φυσικά για αυτό το φαινόμενο ο γιατρός των αγώνων, τον οποίον και ευχαριστούμε για την βοήθειά του, δεν φέρει καμμία ευθύνη. Το γεγονός όμως ότι θα έπρεπε να υπάρχει έστω και μία παγοκύστη σε ένα τουρνουά 19 αγώνων ανά αγωνιστική, θεωρούμε ότι είναι κάτι παραπάνω από δεδομένο.

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: Χατζημωράκης 23 (3), Χ. Μαργαριτης 9 (1), Κεραμειδάς 5, Σουργιάς 19 (3), Δρακάκης 2, Γ. Μαργαρίτης 5 (1), Προμπονάς, Σ. Μαργαρίτης