14 Δεκ 2009

Άγγιξε το όνειρο...

Την ήττα με σκορ 66-62 γνώρισε χθες ο Παναιγειρατικός, σε έναν αγώνα-θρίλερ που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η ομάδα μας πλήρωσε τις βασικές απουσίες των Σ. Μαργαρίτη και Τρωγάδα, τον υπερβολικό σεβασμό προς τον αντίπαλο αλλά και την εντελώς λανθασμένη τακτική που ακολούθησε στα πρώτα τρία δεκάλεπτα του αγώνα. Ο Παρθενώνας προηγήθηκε με 10-2 στα πρώτα 3 λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό του έναντι ενός Παναιγειρατικού που έμοιαζε εγκλωβισμένος στο παιχνίδι ρακέτας των κιτρινόμαυρων τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε απόλυτα φυσιολογικά στο -8 για την ομάδα μας (19-11). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι μελανόλευκοι ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι ανακόπτοντας τον ξέφρενο ρυθμό των αντιπάλων τους χωρίς όμως να πετυχαίνουν κάτι παραπάνω, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 34-25 εις βάρος της ομάδας μας. Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε ακριβώς όπως και το δεύτερο με τον Παρθενώνα να διευρύνει την απόσταση ασφαλείας από τον Παναιγειρατικό, με τη διαφορά να φτάνει στην μέγιστη τιμή της στο -13 (46-33) και το δεκάλεπτο να κλείνει στο -10 (48-38). Παρ’όλα αυτά το συγκρότημα του Χριστόφορου Μαργαρίτη δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με όπλο την εφαρμογή μίας επιθετικής άμυνας ζώνης και σε συνδυασμό με ένα απίστευτο επιθετικό κρεσέντο από τη γραμμή των 6.25, η ομάδα μας εξαπέλυσε αντεπίθεση διαρκείας με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο σκορ με 62-61 35΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Παρθενώνας απάντησε αμέσως με καλάθι και φάουλ του Λουφόπουλου 22΄΄ πριν τη λήξη, με το σκορ να γίνεται 64-62 υπέρ των κιτρινόμαυρων. Στην τελευταία επίθεση όμως ο (αλάνθαστος ως τότε) αρχηγός Χριστόφορος Μαργαρίτης υπολογίζοντας εσφαλμένα τόσο το σκορ όσο και το χρόνο που απέμενε, επιχείρησε βιαστικό σουτ τριών πόντων, στο οποίο και αστόχησε. Στη συνέχεια το φάουλ πάνω στον Λάππα και η ευστοχία του από τη γραμμή των βολών, έσβησαν κάθε ελπίδα της ομάδας μας για νίκη και άνοδο στην Α2. Αξίζει να σημειωθεί η εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν στο κλειστό του Αγίου Κοσμά οι φίλοι της "Μαύρης Αρμάδας" οι οποίοι, αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα, αποθέωσαν τους παίκτες για την προσπάθεια και την σπουδαία πορεία τους στο πρωτάθλημα από τις 27 Σεπτεμβρίου μέχρι χθες.

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: Χατζημωράκης 23 (1), Κεραμειδάς 9 (1), Χ. Μαργαρίτης 14 (3/4τρ.-2ρ.-2κλ.), Σουργιάς 6, Γ. Μαργαρίτης 6 (2), Περάκης 4, Ζήσιμος, Προμπονάς.