10 Αυγ 2008

Κεραυνός στο... όνομα - Νίκη στα χαρτιά

Άδοξο φινάλε επεφύλασσε ο αγώνας ενάντια στη θρυλούμενη ενδυναμωμένη ομάδα του Κεραυνού. Οι αντίπαλοι, δίχως λόγο και αιτία, δεν εμφανίσθηκαν στον αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Σταδίου Αιγείρας μετά τη λήξη της δεκάλεπτης ανάπαυλας ανάμεσα στα δύο ημίχρονα κι ενώ το σκορ ήταν ήδη ισόπαλο 1-1. Κατά συνέπεια, νικήτρια, έστω και... "στα χαρτιά" με σκορ 3-0 αναδείχθηκε ο Παναιγειρατικός, σε έναν αγώνα που, όπως όλα έδειχναν, θα γινόταν δικός του ακόμη κι αν οι παίκτες του Κεραυνού έκαναν την... "τιμή" στους αντιπάλους τους να εμφανισθούν στο γήπεδο. Με την ίδια σύνθεση όπως και στο προηγούμενο ματς, ο ΑΟΠ βρέθηκε σχετικά νωρίς πίσω στο σκορ. Η απάντηση όμως ήταν σχεδόν άμεση. Το γκολ του Μάριου Μάντζου, ύστερα από όμορφη προσπάθεια του Δημήτρη Μοτσάκου, δεν έμελλε να γραφτεί στα επίσημα κατάστοιχα του Πρωταθλήματος Αιγείρας. Το τελικό 1-1 του ημιχρόνου είναι... ως μη γενόμενο και η Ιστορία έγραψε: Παναιγειρατικός - Κεραυνός 3-0 άνευ αγώνος. Αναμένεται η αντίδραση των διοργανωτών απέναντι στην αντιαθλητική συμπεριφορά των ανθρώπων του Κεραυνού, η οποία αναμφίβολα συνιστά κατάφωρη δυσφήμηση του αθλήματος.
Για την... Ιστορία, καλύτεροι παίκτες στο γήπεδο για την ομάδα του Παναιγειρατικού ήταν ο Διονύσης Μάντζος με πολλές θετικές επεμβάσεις, ο Ανδρέας Καραμπάσης και ο Μάριος Μάντζος, που πέτυχε και το μοναδικό γκολ των "μελανόλευκων".