18 Απρ 2010

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ - ΤΣΑΛΔΑΡΗ BC: 51-43

Την επιστροφή στις νίκες σηματοδότησε η τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος για τον Παναιγειρατικό, ο οποίος επικράτησε άνετα του Τσαλδάρη BC με σκορ 51-43. Οι μελανόλευκοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση κι ελέγχοντας πλήρως τα ριμπάουντ, με τον Πόποβιτς να αναδεικνύεται σε κυρίαρχο των αιθέρων, κατάφεραν πολύ γρήγορα να ξεφύγουν στο σκορ με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει στο +11 (15-4). Η δεύτερη περίοδος κινήθηκε στον επιθετικό τομέα στα ίδια πλαίσια για την ομάδα μας και παρ'όλο που αμυντικά δεν υπήρχε η ανάλογη αποτελεσματικότητα, εντούτοις το ημίχρονο βρήκε τον Παναιγειρατικό να προηγείται με 29-14. Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε αμετάβλητο, με τους μελανόλευκους να διατηρούν σταθερά ένα προβάδισμα άνω των δέκα πόντων έναντι των Πειραιωτών και το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο +13 (41-28). Τα τελευταία δέκα λεπτά χαρακτηρίστηκαν από μεγάλη χαλάρωση σε όλους τους τομείς εκ μέρους των παικτών μας, με λογικό επακόλουθο οι αντίπαλοι να μειώσουν αισθητά τη διαφορά ρίχνοντάς την κάτω από τους δέκα πόντους, όμως εν τέλει ο Παναιγειρατικός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 51-43.

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ: Πόποβιτς 17 (2 τρ.-15 ρ.-1 κοψ.), Ζήσιμος 3, Γ. Μαργαρίτης 9 (1), Σουργιάς 8 (2), Χατζημωράκης 6, Χ. Μαργαρίτης 2 (1 κοψ.), Τρωγάδας 2 (5 ρ.), Δρακάκης 4.