4 Αυγ 2007

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ-ΧΡΥΣΑΜΠΕΛΑ 5-4

Διακοπή στο πρωτάθλημα και… καιρός για Loux Cup. Η ομάδα του Παναιγειρατικού καλείται να αντιμετωπίσει και πάλι τα Χρυσάμπελα στο Δημοτικό στην επανεμφάνιση του Θανάση Θωμά με τη μελανόλευκη φανέλα. Το παιχνίδι αυτή τη φορά δεν είναι καθόλου εύκολο. Ο Παναιγειρατικός μπορεί να προηγήθηκε 1-0 με το γκολ του Αλέκου Μουκ αλλά τα μικρά κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 1-2, ενώ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η «Μαύρη Αρμάδα» δέχτηκε και τρίτο τέρμα και το φάσμα του αποκλεισμού έκανε την εμφάνισή του στο San Christo. Τα πράγματα, όμως, γρήγορα άλλαξαν μετά τη μείωση του σκορ από τον Αλέκο Μουκ. Ο Παναιγειρατικός πίεσε, έχασε κλασσικές ευκαιρίες και δικαιώθηκε. Κατάφερε να ισοφαρίσει με δυνατό σουτ του Θανάση Θωμά και 1 λεπτό αργότερα να περάσει μπροστά στο σκορ. 4-3! Οι εξέδρα παραληρούσε. Στο γήπεδο εισέρχεται και ο Κώστας Μουτάφης που επιστρέφει στα γνωστά λημέρια 3 χρόνια μετά. Το κερασάκι στην τούρτα βάζει ο MVP του αγώνα Αλέκος Μουκ με το 4ο προσωπικό του τέρμα και το μόνο που θα καταφέρουν να κάνουν τα Χρυσάμπελα είναι να πετύχουν ένα γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. 5-4 το τελικό σκορ! Ο Παναιγειρατικός είναι στον τελικό του θεσμού.