10 Αυγ 2007

ΠΑΝΑΙΓΕΙΡΑΤΙΚΟΣ - ΧΡΥΣΑΜΠΕΛΑ 2-1

Ώρα 19.00 ξεκινά το μεγάλο εκτός έδρας ματς στα Χρυσάμπελα. Το παιχνίδι αναμενόταν και ήταν αρκετά δύσκολο. Η ομάδα της «Μαύρης Αρμάδας», όμως αποδείχτηκε άξια των περιστάσεων. Οι παίκτες μας μπήκαν δυνατά κι έχασαν κλασσικές ευκαιρίες με τον Φίλιππο Κρεκούκια, τον Δημήτρη Μάντζο και τον Γιώργο Ντοά ενώ και οι μικροί είχαν 2 μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, όμως υπολόγιζαν χωρίς τον ξενοδόχο. Ένας από τους καλύτερους εν ενεργεία τερματοφύλακες στην Ελλάδα, ο Διονύσης Μάντζος ήταν παρών για να σταματήσει τους επιθετικούς των Χρυσάμπελων με εξαιρετικές εκτινάξεις και αποκρούσεις. Στη συνέχεια, το νέο απόκτημα της ομάδας, ο Πέτρος Παπανικολάου εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο και έκανε μια τεράστια εμφάνιση βοηθώντας και στον ανασταλτικό και στον επιθετικό τομέα. Η μπάλα μοιάζει... μαδημένη και δεν λέει να μπει. Αλλά στο 32ο λεπτό το σκορ ανοίγει με τον Τοροσίδη να κάνει λάθος και τον Αλέκο Μουκ να πασάρει στον Φίλιππο Κρεκούκια ο οποίος κάρφωσε την μπάλα στο τέρμα. 1-0 ο Παναιγειρατικός μπροστά στο σκορ! Και στο 2ο ημίχρονο η αρχή ήταν αποθεωτική καθώς ο Γιώργος Ντοάς με μια καρφωτή κεφαλιά έπειτα από μια πολύ γλυκιά σέντρα του Πέτρου Παπανικολάου στέλνει τους 100 ηρωϊκούς οπαδους του "Παναί" που βρέθηκαν στο γήπεδο και άλλους πολλούς χιλιάδες που παρακολούθησαν το ματς από την τηλεόραση, στον 7ο ουρανό. 2-0 και ξέφρενα πανηγύρια. Το φινάλε όμως ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς καθώς ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος του ΑΟΠ σε μια σέντρα του Μοτσάκου, στέλνει με κεφαλιά - ψαράκι την μπάλα στα δίχτυα του Διονύση Μάντζου που με υπερπροσπάθεια αποπυράνθηκε να αποσοβήσει το 2-1 αλλά δεν τα κατάφερε. Αργά, όμως, βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα οι μικροί καθώς δύο λεπτά αργότερα ο κύριος Ρόζος σφυρίζει για τελευταία φορά στο ματς. Ο Παναιγειρατικός έκανε μια πολύ καλή αρχή στη φάση των play-off. Τα νέα δεν ήταν καλά, όμως, για τον Αλέκο Μουκ που τραυματίστηκε στον αστράγαλο. Αύριο θα διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού του.

Το 1-0 από τον Φίλιππο Κρεκούκια

Ξέφρενα πανηγύρια αμέσως μετά το 2-0